Sakız Adası Gezi Rehberi | Yerel Tavsiyeler

By vovidi

Yunanistan’ın 5. büyük adası olan Sakız Adası, bozulmadan korunmuş eski köyleri, el değmemiş sahilleri ve sıcakkanlı halkı ile turistlere çok keyifli bir seyahat fırsatı sunuyor. Adada süreniz 2-3 günle sınırlıysa sadece güneyi gezmeniz, eğer daha geniş zamanınız varsa kuzey rotasına geçmeniz tavsiye ediliyor.

MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

 • Chios (Adanın merkezi)
 • Karfas (Geniş sahili olan 2. büyük yerleşim yeri)
 • Komi (Turkuaz renkli denizi ve ufak kafeleri ile güzel bir kumsal)
 • Mavra Volia ( Siyah taşlı volkanik kumsal)
 • Mastic Museum (Sakız üretimini A’dan Z’ye açıklıyor)
 • Pyrgi (Özel süslü evleriyle muhteşem bir köy)
 • Olympi ve Olimpi Mağarası (Tarihi köy ve 5 km uzağındaki orjinal mağara)
 • Mesta (Küçük limanıyla farklı bir köy)
 • Lithi (Sahilinde çok güzel balık restoranları var)
 • Elinda (El değmemiş muhteşem bir koy)
 • Anavatos  (Dağ’ın tepesinde taş evler ile kurulmuş etkileyici köy)
 • Avgonyma (Anavatos’a yakın görülebilecek bir diğer şirin köy)
 • Nea Moni (Unesco Dünya Mirası Manastır)

ADAYA ULAŞIM

Sakız adasında havaalanı bulunmakla birlikte, yurtdışından pek fazla direk uçuş yok. Özellikle Türkiye’den adaya geçmek istiyorsanız en kolay ve hızlı yol, Çeşme’den feribota binmek. Biz  yolculuğumuz için Turyol Turizm‘i tercih ettik. Bilet fiyatı kişi başı 25 euro ve adaya ulaşmak yarım saat sürüyor. Feribotlar sabah saat 9.00’da hareket ediyor ama bilet bastırmak ve gümrük işlemlerini halletmek için en geç 8.45’de limanda olmalısınız. Dönüş feribotu ise Sakız adasından her akşam saat 18.00’de kalkıyor.

Yolculuk hem kısa sürüyor hem de feribotlar oldukça büyük olduğu için keyifli bir yolculuk oluyor. İsterseniz geminin üstü açık bölümünde güneşin ve manzaranın tadını çıkarabilir, isterseniz içeride dinlenebilirsiniz. Yolculuğumuzun kısa bir özeti videoda.

KONAKLAMA

Adadaki otellerin çok büyük bir bölümü Chios merkezde ve Karfas’da konumlanmış durumda. Bunun dışında bazı köylerde küçük butik otel ve pansiyonlar mevcut ama benim tavsiyem merkezde konaklayıp, diğer bölgelere günübirlik geziler gerçekleştirmeniz yönünde. Biz Theodore ve eşi Güher Hanım’ın işlettiği Hotel Kymayı tercih ettik. Türkçe, Yunanca ve İngilizce bildikleri için her ülkeden turistle rahatlıkla iletişime geçebiliyorlar. Adayla, kültürüyle veya gezilecek yerlerle ilgili her türlü sorunuza keyifle ve detaylı bir şekilde cevap vermeleri bizi çok mutlu etti. Tavsiyeleri sayesinde adada kısıtlı zamanımızı en iyi şekilde değerlendirdik. Bonus olarak odamızın muhteşem Ege denizi manzarası’da aklımızda yer eden noktalardan biri.

Güher Hanım ile ada hakkında yaptığımız sohbeti yazımızın başındaki videodan izleyebilirsiniz.

kyma hotel chios

ADA İÇİ ULAŞIM

Adada toplu taşıma imkanları oldukça kısıtlı. Özellike merkez ve Karfas arasında nispeten daha sık otobüs var ama diğer bölgelere gitmek için otobüs bulmaya çalışmak pek mantıklı bir seçenek değil. Özellikle adada az gününüz varsa en iyi yol araç kiralamak ve kendi rotanızı çizip gezmek. Bu sayede adanın birbirinden güzel köy ve sahillerinden en beğendiklerinize dilediğiniz kadar vakit ayırabilir, tadını çıkarabilirsiniz.

Biz zincir şirketler yerine yerel ve en eski firmalardan biri olan Chios Rent a Car’ı tercih ettik.  Aile işletmesi olan araç kiralama şirketinden Yorgos ve Michalis kardeşler adaya vardığımızda limanda ellerinde ismimiz yazılı bir tabelayla bizi bekliyorlardı. Sakız adası’nın yolları dar ve virajlı olduğu için birçok kişi gibi biz de ufak bir araba (Fiat Panda) tercih ettik ve yeni arkadaşlarımız Yorgos ve Michalis’in tavsiyelerini alıp, yola koyulduk. (Not: Yaz aylarında mutlaka önceden internet üzerinden rezervasyon yapmanızı tavsiye ederim. Özellikle hafta sonu için araç bulmanız zor olabilir.)

ADAYA ÖZEL ÜRÜNLER

Sakız Adası Merkez

Adanın merkezinde ve limana çok yakın bir konumda bulunan Reçelci Rena “Korakis- Marinos” truistler arasında oldukça ün yapmış durumda. Bu ününü birbirinden orjinal ve lezzetli çok sayıda reçel çeşidine borçlu. Dükkana olan yoğun ilgiye rağmen Siesta saatlerinde  çalışmaya devam edip,(14.00-18.00 arası) açık olan nadir yerlerden biri. Rena’ nın yeri sabah 7.00 ile akşam 22.00 arası aralıksız hizmet veriyor. Hiçbir şey almayı düşünmüyorsanız bile mutlaka gidip şahane reçellerin (fıstıklı, güllü, patlıcnlı gibi…) ve likörlerin (sakız, kahve) tadına bakın.

Pyrgi

Adanın her yerinde sakız ürünleri satan birçok dükkan var ama biz en çok arkadaş canlısı, güler yüzlü ve eğlenceli Manos’ un Yeri ni sevdik. Buradan merkeze göre daha uygun fiyatlı ürünler satın alabilir, çeşitli likör ve şekerlemelerin tadına bakabilirsiniz.

Kendisine Türkçe olarak ses benzerliğinden ötürü Osman ismini vermiş olan yeni dostumuz Manos’la yaptığımız yarı Türkçe sohbetimiz videoda:)

Sakız adası bozulmamış köy ve kumsalları, masmavi ve tertemiz denizi, lezzetli sakız ürünleri ve tatlı yerel halkıyla mutlaka birkaç gün geçirilmesi gereken ve Türkiye’den ulaşımı çok kolay olan süper bir ada. Bu yazımda adayı ve adadaki olanakları bir miktar da Sakız Adasında yaşayanlar ile birlikte tanıtmaya çalıştım. Olur da bu yazıyı okur ve adaya giderseniz selam götürün:) Keyifli gezmeler!…

 

 

vovidi

Yaptığımız işten keyif almak ve kendimizi geliştirmek için beyaz yakalı hayata baş kaldırı olarak bir adım atmamız gerektiğine inanan, iki “Mühendis Dansçı Gezgin”iz biz:)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.