Monopoli Puglia İtalya| Gezilecek Görülecek Yerler, En İyi Plajlar

By vovidi

İtalya’nın şirin mi şirin kasabası Monopoli’yi büyük bir keyifle gezdik. Puglia bölgesinin henüz çok fazla turist akınına uğramamış bu güzel kasabası aynı zamanda birbirinden güzel turkuaz renkli koylara ev sahipliği yapıyor. Bari’ye sadece yarım saat mesafedeki Monopoli hem iyi korunmuş eski şehri, hem tertemiz denizi hem de güler yüzlü insanlarıyla bölgede mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Bu yazıda Monopoli’de kaçırılmaması gerekenler ile ilgili bolca fikir vermeye çalışcam. Keyifli gezmeler 🙂

ULAŞIM

Puglia bölgesinde tren ağı oldukça gelişmiş. Zaman çizelgelerini sıkı sıkıya takip eden trenlerle küçük köylere bile kolayca ulaşmak mümkün. Detaylı bilgiye trenitalia.com adresinden ulaşabilir ve seyahatinizi planlayabilirsiniz. Monopoli’ye tren yolculuğu Bari’den yarım saat sürüyor. Aynı şekilde yaklaşık yarım saatte arabayla da kasabaya ulaşmak mümkün.

KONAKLAMA

Monopoli birçok B&B oteline ev sahipliği yapıyor. Biz eski şehrin tam merkezindeki La Torre e il Mare B&B  oteli seçtik. Yeni arkadaşımız Annarita tanıdığım en sempatik ve yardımcı işletme sahiplerinden biri. Gezi planımızı yapmamızda bize oldukça destek olan Annarite aynı zamanda binada bulundurduğu 2 bisikleti de ücretsiz kullanmamıza izin verdi ve böylece çevre koylara çok rahat şekilde ulaşabildik.

monopoli bicycle

Akşamüstü otele döndüğümüzde güneş batışını izlemek için çatıdaki terasa çıktığımızda bizi bekleyen leziz İtalyan şarabı otel seçimimizin doğruluğunu bir kez daha bize kanıtlamış oldu.

la torre e il mare

ESKİ ŞEHİR

1. V. CARLO KALESİ

Monopoli’nin savunması için 1552 yılında inşaatı tamamlanan kalesi Monopoli limanının hemen yanında bulunuyorç 1600 yılında genişletilen yapı, 19.yy’da hapishane olarak işlev görmüş. Günümüzde ise kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.

monopoli castle

2. MONOPOLI KATEDRALİ

Monopoli Katedrali aynı zamanda “Basilica of the Madonna Della Madia” veya  “Santa Maria della Madia” olarak da tanınıyor. Bu katedral esli şehrin en çok bilinen simge yapısı diyebiliriz.

monopoli cathedral

3. ST. LEONARDO KATEDRALİ

Yapımı 1745 yılında tamamlanan katedral Monopoli’nin meşhur simgelerinden biri. Eski şehir içerisindeki rotada kaçırılmaması gereken bir nokta.

4.  ST FRANCESCO D’ASSISI KLİSESİ

Şehir surlarının hemen dışında yer alan ve 18.yy’da inşaa edilen yapı hem Barok sitilinin hem de Rönesans akımının etkilerini bünyesinde barındırıyor.

Church of St Francesco d’Assisi

5. ST GIUSEPPE E ANNA KLİSESİ

Birkaç manastır ve klisenin kombinasyonundan oluşan yapı Monopoli’nin yeni bölgesine yakın bir noktada bulunuyor.

6. PURGATORIO KLİSESİ

“Santa Maria del Suffragio” ismiyle de bilinen barok klise  zaman içerisinde altın rengini almış olan yerel taşlar kullanılarak inşaa edilmiş. Klise ile ilgili ilginç bir nokta bünyesinde mumyaları barındırması. Ancak gün içerisinde yalnızca birkaç saat ziyaret edilebildiği için araştırma yapılıp gidilmesi gerekiyor.

7. GIUSEPPE GARIBALDI MEYDANI

Birçok restoran ve barın bulunduğu meydan eski şehrin ana meydanı. Akşam yemeği ve özellikle deniz ürünleri için bu meydana gelmenizi tavsiye ederim.

MONOPOLI PLAJLARI

1. LIDO SANTO STEFANO

Monopoli’nin merkezine bisikletle 20 dk olan bu kumsalda Santa Stefano Kalesi manzarası ile birlikte güneşlenebilirsiniz. Merkeze yürüme mesafesinde olmadığı için daha sakin ve sessiz bu kumsala birkaç saat ayırmanızı tavsiye ederiz.

monopoli santa stefano beach

2. PORTO MARZANA PICCOLO

Bu koyda Marza ismindeki özel plaj bulunuyor. En güzel özelliği ise denizin içerisine kurdukları hamaklar. Eğer bu hamaklarda yer kapabilirseniz, keyifli dakikalar garanti 🙂

3. PORTO BIANCO & PORTO ROSSO

Şehir merkezine çok yakın olan bu iki koy yerel halkın ilgisi sebebiyle oldukça kalabalık. Halk plajı oldukları için siestaların vazgeçilmez noktaları. Eğer uzak koylara gitmek için aracınız ya da vaktiniz yoksa serinlemek için sizde bu koylardan birinden denize atlayabilirsiniz.

monopoli porto rosso

4.DİĞER PLAJ TAVSİYELERİ

Yerel halk tarafından önerilen ancak bizim gitmeye vakit bulamadığımız diğer plajların listesi aşağıda. Gezerseniz yorumlarda fikirlerinizi paylaşın lütfen 🙂

Cala Paradiso, Cala Marena, Cala Cerasa, Lido La Perla Nera, Porto Ghiacciolo

puglia monopoli beaches

Monopoli notlarımızı toparlayacak olursak, yabancı turistler için hala çok bilinen bir nokta olmadığı için daha yerel bir deneyim yaşayabileceğiniz bu tarihi deniz kenarı kasabasına en az 2 gün ayırmanızı tavsiye ederiz. Eski şehri sadece yarım günde gezmeniz mümkün ama keyifli koylarına daha çok vakit ayırmak isteyeceğinize eminim.  Son olarak hızlı bir Monopoli videosu paylaşalım fikir vermesi açısından… İyi gezmeler! 🙂

vovidi

Yaptığımız işten keyif almak ve kendimizi geliştirmek için beyaz yakalı hayata baş kaldırı olarak bir adım atmamız gerektiğine inanan, iki “Mühendis Dansçı Gezgin”iz biz:)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.