Lecce Gezilecek Görülecek Yerler | Seyahat Rehberi, Tarihi Yapılar, Plajlar

By vovidi

Lecce, İtalya’nın Puglia bölgesinin Salento ismiyle geçen bölümündeki tarihi ve otantik bir kasaba. Eski şehir merkezi çok güzel korunduğu için, tarihi dokuyu kolayca benimsiyor ve kendinizi yüzyıllar önce şehirde geziyormuş gibi hissedebiliyorsunuz. Bu post içerisindeki video ve yazıda her ne kadar kaçırmamanız gereken yerleri işaret ediyor olsam da en güzeli kendinizi Lecce sokaklarında kaybetmeniz ve bu atmosferin tadını çıkarmanız. Ferzan Özpetek filmleriyle de tanınan  Lecce planlarınız arasında yoksa, hızlıca dahil etmenizi şiddetle tavsiye ederim:)

LECCE ESKİ ŞEHİR

1.BASILICA DI SANTA CROCE

Barok tarzıyla yapılmış bu kilise şehrin en önemli yapılarından biri. 17. yy’da sarı renkli özel Lecce taşları kullanılarak inşaa edilmiş. Bu taşların özelliği kolay şekil verilebilir olması. Bu yüzden yıllar için kolaylıkla yapılarda artistik değişiklik ve renovasyonlar yapılabilmiş. Ama bir taraftan da dayanıklı taşlar olduğu için eski şehir oldukça iyi korunmuş.

santa croce lecce

2.CATTEDRALE DELL’ASSUNZIONE DELLA VIRGINE

Duomo meydanındaki Lecce Katedrali şehrin en önemli dini yapısı. Orjinali 12. yy’da yapılan katedral Barok tarzıyla 17. yy’da tekrar inşaa edilmiş. Binanın içindeki tablolar ve dekorasyonlar ise oldukça etkileyici. Lecce’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir nokta.

lecce cathedral

3.PIAZZA DEL DUOMO

Duomo meydanı turistlerle oldukça yoğun karşılaşacağınız bir lokasyon. Hem Lecce Katedrali, hem çan kulesi hem de güzel restoran ve hediyelik eşya dükkanları burada bulunuyor. Duomo meydanı ayrıca birçok tarihi binayla çevrelendiği için aslında Lecce’nin eski halinin güzel bir yansıması. piazza duomo

4.ROMAN AMPHITHEATRE

Roman Amfitiyatrosu size gerçek bir arenada olduğunuz hissini yaşatıcak. Aslanlar yerine günümüzde kediler dolaşsa ve yapının bir kısmı çevre binaların altında kalmış olsa da oldukça heybetli.  Eskiden 25.000 kişilik kapasitesi olan tiyatro görülmeye değer.

roman amphitheatre lecce

5.CASTELLO CARLO V

5. Charles zamanında inşa edilen kale çok iyi korunmuş görükemli yapılardan biri. Kalenin içinde ayrıca Papier-Mache Müzesini de ziyaret edebilirsiniz.

lecce castello carlo

6.PORTO SAN BIAGIO

Eski şehrin 3 büyük giriş kapısından biri olan San Biagio kapısı eşsiz mimarisiyle etkileyici bir yapı.

porto bianca

7.PORTO NAPOLI

Esli şehrin en bilinen kapısı olan Napoli Kapıı 16. yy’da inşaa edilmiş. Tarihe tanıklık eden bu kapı, turistlerin de oldukça ilgisini çekiyor. Fotoğraf çekmeden geçmeyin 🙂

 

ULAŞIM

Puglia bölgesinde tren ağı oldukça gelişmiş. Zaman çizelgelerini sıkı sıkıya takip eden trenlerle küçük köylere bile kolayca ulaşmak mümkün. Detaylı bilgiye trenitalia.com adresinden ulaşabilir ve seyahatinizi planlayabilirsiniz. Lecce’den ayrıca çevre koy ve kasabalara otobüs ile de ulaşım mümkün ama hem trenden daha pahalı hem de seferler daha seyrek Yinede detaylı bilgi almak isterseniz   stplecce.it or fseonline.it. sitelerini inceleyebilirsiniz. Araba kiralamak da bir başka seçenek ancak günlüğü 50€’dan ucuz seçenek biz bulamadık… Siz belki önceden rezervasyon yapmayı deneyebilirsiniz.

KONAKLAMA

Lecce birçok B&B oteline ev sahipliği yapıyor. Biz eski şehre 5dk yürüme mesafesinde olan  Ada Suites oteli seçtik. Filozof isimlerini verdikleri eski italyan tarzı yüksek tavanlı odalar oldukça keyifliydi. Kısa bir sohbet gerçekleştirdiğimiz otel sahibi Stefano’nun verdiği yerel tavsiyeler için videomuzu izleyebilirsiniz.

 

PLAJLAR

Arabamız olmadığı ve süremiz çok kısıtlı olduğu için biz ne yazık ki Lecce çevresindeki sahilleri keşfedemedik. Ama Stefano’dan aldığımız tavsiyeleri buraya listeliyorum. Olur da siz gider gezer ve yüzerseniz, yorumlarda bizimle de paylaşın lütfen 🙂

BATI KIYISI:

  • Porto Cesareo
  • Gallipoli
  • Santa Caterina
  • Santa Maria Al Bagno

DOĞU KIYISI:

  • San Foca
  • Roca
  • Torre dell’Orso
  • Torre Sant’Andrea
  • Otranto

lecce atmosphere

Gezi notlarımızı toparlarsak, Lecce eski şehir merkezinin tadını çıkarmak için 1-2 gün yeterli olsa da etraftaki diğer güzel kasaba ve plajları keşfetmek için 5 gün hatta 1 haftaya ihtiyacınız var. Lezzetli pizzalar yediğimiz, kaliteli şaraplar tattığımız Lecce’den şimdilik ayrılıyor. Ama içimizde kalan koy turlarını yapmak için geri döneceğimiz kesin 🙂

Lecc’nin romantik atmosferinde herkese keyifli gezmeler!…

drink vine lecce

vovidi

Yaptığımız işten keyif almak ve kendimizi geliştirmek için beyaz yakalı hayata baş kaldırı olarak bir adım atmamız gerektiğine inanan, iki “Mühendis Dansçı Gezgin”iz biz:)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.