Doğu’nun İncisi Kars | Gezilecek Yerler ve Önemli Yapılar

By vovidi
Kars bir şehir değil adeta bir açık hava müzesi. Tarihi M.Ö 5000 yılına kadar dayanan şehirde en belirgin eserler Rusların yaptırdığı binalar.  40 Yıl süren Rus işgali döneminde (1877-1918) Kars şehircilik bakımından çok ciddi değişime gitmiş. Sokakları birbirine dik kesen muntazam caddeler oluşturmuşlar. Caddelere tek veya iki katlı Anadolu’da görmeye alışık olmadığımız tarzda süslü genellikle koyu renkli taş binalar dikmişler. İnanılmaz soğuğa rağmen sergi gezer gibi dolaşmak istiyorsun Kars’ı. Her bir eserin resmini çekip tarihini araştırmaya kalkarsan baya bi akademik makale olurdu.
Gelin Kars’ı hep beraber hızlıca gezelim:)

Fethiye Camii

Rus işgalinde kilise olarak yapılmış sonrasında klasik iki tane minare eklemek vasıtasıyla camiye dönüştürülmüş. Orjinal adı Aleksandr Nevsky Katedrali. Aleksandr Nevsky denilen abi Ruslar’ın ünlü bir savaş kahramanıymış. O yüzden gittikleri yerlere onun adıyla anılan binalar dikmeyi ihmal etmiyorlar. Hatta aynı isimde bir başka katedral de Sofya’da var.

fethiye cami kars

Taş Köprü

1579 yılında III. Murat’ın emri ile Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış. İçinden nehir ya da çay geçen şehirler hep sempatik görünür ama maalesef Kars bu konuda sınıfta kalmış 🙁 Kars Çayı sanki kirliliğe ve yalnızlığa mahkum edilmiş. Taş Köprünün fotoğrafını çekerken etraftaki çöplerin çıkmaması için ne kadar gayret emiş olsak da yine de bir ton çerçöp çıkmış 🙁

taş köprü kars

Kümbet Camii (12 Havariler Kilisesi)

Dış görüntüsünden de anlaşıldığı gibi camii olarak inşa edilmemiş 🙂 Havariler Kilisesi Şehirdeki Ermeni kiliselerinden biri olup Bagratlı Krallığı döneminde Kral Abbas tarafından 932-937 yılları arasında yaptırılmış. Daha sonra şehir 1064 yılında Selçuklulara geçince camiye, Rus işgalinde Ortadoks Kilisesine, 1918’de Türk hakimiyetine girince tekrar camiye dönüştürülmüş.1964 Yılında müzeye dönüştürülmüş ve 1981’e kadar da Kars Müzesi olarak anılmış. 1993’te tekrar camiye dönüştürülmüştür…

kümbet camii kars

Boğatepe (Zavot) Köyü:

Kars gravyeri denince akla gelmesi gereken köy. Peynirin tarihi 1880’de köyde kooperatif kurarak peynir üreten bir İsviçreli ile başlamış. 1980 Darbesi sonrası da “köyden çok muhalif çıkıyor” bahanesi ile kooperatifçilik faaliyetleri durdurulup kooperatif binasının yerine cami yapılmış.
Şu an köyde bulunan 7 mandıranın ürettiği 16 ayrı çeşit peyniri yurt içine satıldığı gibi yurt dışına da ihraç ederek köye çok ciddi bir gelir kapısı olmuş durumda.
Bununla da yetinmeyip köyde Zavot Eko Müzesi adı altında bir peynir müzesi açıp turistlerin ilgilisini çekmeyi başarmış.
Kısacası Anadolu’daki bir çok köye ilham verebilecek girişimci bir köy. Bu başarıda bölgedeki bitki çeşitliliğinin ve  Koçulu ailesinin payı çok büyük.

kars peynir müzesi

Kars Universitesi ve Katerina Sarayı

Katerina Sarayı Kars Çayı’nın bitişiğinde Rus işgali sırasında yapılmış bir saray. Şu an bir kısmı Kafkas Üniversitesi’ne bağlı konservatuar fakültesi olarak kullanılıyor bir kısmı da otel olarak çalışmakta.

Kars Kalesi

Kars Kalesi, M.S. 1153 yılında Selçuklulara bağlı Saltuklu Sultanı Melik İzzeddi’in emri ile Veziri Firuz Akay tarafından yaptırılmıştır. Kars Kalesi içerisinde 12. yy’dan kalma Celal Baba Türbesi, Askeri Koğuşlar, Tarlalar ve Cephanelik  yer almaktadır. Kars Kalesi aynı zamanda sit alanıdır. Kentten bakıldığında tüm etkileyiciliği ile görülebilir.

Kale fotoğrafı yerine şehrin Kale’den görüntüsünü paylaşalım. Gündüz ayrı güzel gece ayrı güzel Kars!:)

kars manzara

BONUS: Kafkas Dansı ve Kültürü

Kars’ta son olarak Kaz evi Restoran’da kendinize güzel bir akşam yemeği ısmarlayın! Bu mekanda aynı zamanda yerel dansları izleme fırsatınız da olabilir. Kafkas dansı bir yörenin folklörünü seyredince o yöre hakkında bilgi sahibi olunabileceğinin kanıtı niteliğinde.  Tabi şehir içinde artık  yöresel kıyafetlerle dolaşılmıyor ama Kars’ta görülen o ki şehir hayatında kadının yeri erkeğin gerisinde değil onun yanında. Beraber çalışıp beraber üretiyorlar.
Bölge insanı gayet saygılı, yardım sever. Esnaf dürüstçe işini yapıyor.
Kars’a gidene kadar ben böyle bir şehir ile karşılasacağımı tahmin etmiyordum. Umarım son zamanlarda yaşanan turist akınlarından bunalmazlar ve hep böyle devam ederler 🙂 Ve umarım şehir daha temiz tutulur, özellikle de Kars Çayı.
vovidi

Yaptığımız işten keyif almak ve kendimizi geliştirmek için beyaz yakalı hayata baş kaldırı olarak bir adım atmamız gerektiğine inanan, iki “Mühendis Dansçı Gezgin”iz biz:)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.