Kalem Adası – Turkuaz Renkli Denizi ile Ege’nin Yeni Gözdesi

By vovidi

Kalem Adası, İzmir Dikili Bademli Köyü’nün en güzel yerlerinden biri. Konaklama imkanı da bulunan ada ve çevresine Ege’nin Maldivleri de denilebilir. Özellikle karadan bakıldığında adanın arka tarafında saklı olan Garip Adası ile arasında oluşturduğu boğaz yüzmek için muhteşem bir yer. Denizi, sahili ve çeşitli aktivite olanaklarıyla Kalem Adası ziyaretçilerine çok özel bir tatil fırsatı sunuyor. Gelin hep beraber bu güzel adayı daha yakından tanıyalım ve birlikte gezelim…

Kalem Adası Nerede?

Kalem Adası, İzmir’in en kuzeydeki sevimli beldesi Dikili’nin Bademli Köyü’ne bağlı çok güzel bir ada. Bademli Köyü ise Dikili merkeze 7 km uzaklıkta bulunuyor. Kalem Adası anakaraya yaklaşık 400 metre mesafede yer alıyor. Adanın toplam alanı ise 480.000 metrekare.

Kalem Adası Ulaşım

Adadaki tesiste konaklamayı düşünüyorsanız otelin özel tekneleriyle adaya ulaşmak mümkün. Anakara’da otelin kendine ait park yerine aracınızı parkettikten sonra, sizi ufak bir tekne ile karşıya geçiriyorlar. Bununla birlikte deniz uçağı ve helikopter ile de tesise iniş mümkün.

Eğer otelde konaklamak istemiyorsanız, Bademli limanından kiralayacağınız tekneler ile ada çevresinde dolaşabilir,denize girebilirsiniz. Limanda karşılaşacağınız balıkçılar da uygun ücret karşılığı sizi ada etrafında gezdirebilirler. Unutmayın, balıkçı amcalarla gönül rahatlığıyla pazarlık yapabilirsiniz. Onlarla yapacağınız turun keyifli sohbetleri de yanında bonus olarak geliyor.

Bademli Tekne

Son seçenek ise tabi ki yüzerek adaya ulaşmak. 400 metre oldukça yakın bir mesafe ve adaya yüzerek geçmek gerçekten çok kolay. Hele de paletleriniz varsa…  Yanınıza şnorkel de alabilirsiniz ama anakara ve Kalem adası arası su biraz bulanık. Şnorkelin asıl işinize yarayacağı alan bu adanın arkasındaki akvaryum denilen berrak deniz.

Maximum 15 dakikada yüzerek Kalem Adası’na ulaşmak mümkün. Karadan baktığınızda adanın sol tarafında otelin hemen yanında özel bi mülk var. Biz onun iskelesine yüzerek ulaştık. Meğer evin sahipleri de oradaymış. Önce biraz tedirgin olduk acaba yüzerek evlerinin önüne çıktığımız için rahatsız olurlar mı diye. Ama aksine bizi oldukça sıcak karşılayıp içecek bile ikram ettiler. Devamında oraya yanaşmış olan özel teknelerden birinin daveti üzerine bu sefer tekneye yüzdük ve meyve ikramı eşiğinde ufak bir sohbet molası da teknede verdik. Adeta adaya yüzdüğümüz için herkes tarafından ödüllendirildiğimizi söyleyebilirim. 🙂 Bu yüzden çekinmeyin bol bol yüzerek bu bölgede gezin, değişik bir deneyim yaşayın derim.

Kalem Adası Tarihi

Tarihi antik çağlara dayanan Kalem Adası M.Ö. 406 yılında çok büyük bir deniz savaşına ev sahipliği yapan bölgede yer alıyor. Atina ve Sparta arasındaki Peloponez isimli bu savaşta bir çok gemi batmış ve sonunda kazanan Atina olmuş. Tarihte önemli yere sahip bu savaşla tanınan Kalem adasının tarihi M.Ö. 1700 lere dayanmaktadır. Adada benim görebildiğim bir yapılaşma kalıntısı yok. Otel ve özel mülkler dışındaki alan zeytin ağaçlarıyla kaplı ve belki de tarihe en çok şaitlik edenler bu estetik ve yüzlerce yıllık zeytin ağaçları…

 

bademli kalem adası

 

Kalem Adası Konaklama

Kalem Adası’nda Garip Adası’nın aksine konaklama imkanı mevcut. Fiyatları biraz yüksek olsa da adadaki mavi bayraklı otel otantik ve doğal bir deneyim fırsatı sunuyor. Tesis yüksek oranda doğal malzemeler kullanılarak inşaa edildiği için güzel bir havası var. Balayı çiftleri tarafından da tercih edilen Kalem Adası Oliviera Resort internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ada üzerindeki tek tesis olan Oliviera Resort’te Spa, Masaj gibi rahatlama imkanlarının yanı sıra, kano, scuba diving gibi su sporu aktiviteleri de mevcut. Gün batışında otelin restoranında romantik bir akşam yemeği de benim özel tavsiyem. Eğer kendi özel teknenizle buralarda geziyorsanız, duyduğuma göre otel aynı zamanda teknelere catering hizmeti de sağlıyormuş bilginiz olsun.

dikili kalem adası

Kalem Adası Yapılacak Aktiviteler

Dikili’nin saklı cenneti Kalem Adası’nda ilk seçenek tabiki tesisin imkanlarından faydalanmak. Eğer daha doğal bir deneyim istiyorsanız adaya kaçak yollardan çıkıp kendiniz zeytin ağaçlarının içinde dolaşabilir, arka tarafına geçerek Garip Adası’nı görebilir ve hatta oraya geçebilirsiniz. Asıl turkuaz renkli güzel deniz akvaryum da denilen Kalem Adası ve Garip Adası arasndaki boğazda. Kalem adası ile anakara arasındaki denizin ise yine temiz tabi ki ama size o Maldivler hissini yaşatan bölgenin kesinlikle arka taraf olduğunu söyleyebilirim.

Eğer adaya yüzerek geçiyorsanız ve kısa bir yürüyüş planlıyorsanız yanınıza terliklerinizi almayı unutmayın. Sahilden yürüyerek arkaya geçmek mümkün değil çünkü. Ücretsiz olarak yapacağınız bu keyifli ve doğal aktivitede yaratıcılık tabi ki size kalmış. Yüzerken yanınıza minik bir çantada su terlik ve ihtiyacınız olan diğer şeyleri götürebilirsiniz. Çekim yapabileceğiniz Go-Pro tarzı su geçirmez bir kameranız varsa bu macerayı kayıt altına almanızı tavsiye ederim.

Bunun dışında tekne turları da tabi ki bu güzel adayı pas geçmiyor. Garip Adası ve Kalem Adası arasındaki boğaz genellikle Dikili’den kalkan günübirlik turların öğle yemeği molasını verdikleri yer oluyor. Eğer bu tekne turlarından birine katılırsanız, hem adanın güzel denizinde yüzebilir, hem güzel bir manzara eşliğinde yemek yiyebilirsiniz. Tabi bu tekne turlarının en can sıkıcı yönü belirli saatlere ve sürelere bağlı olmanız. Sevdiğiniz yerlerde dilediğiniz kadar kalmanız ne yazık ki mümkün olmuyor. Bu yüzden günübirlik turları keşif amaçlı kullanıp, tatilin kalan günlerinde beğendiğiniz yerlere ayrıca gelip uzun uzun keyfini sürmek bence en güzeli. 🙂

Ayrıca Dikili’de bazı firmalarınay ışığı tekne turları olduğunu da duydum. Ben karşılaşmadım ama eğer böyle bir tur yakalrsanız o da ilginç olabilir. Çünkü bu bölgeler oldukça bakir ve gece ışıksız oluyor. Sanıyorum yıldızları seyretmek için gerçekten güzel bir fırsat olabilir. Dikili’nin güzel koylarını anlattığım videoyu da buraya bırakıyorum.

 

Kalem Adası Nasıl Bir Yer? 

Kalem Adası bence Kuzey Ege’nin en güzel yerlerinden biri. Doğası, denizi, henüz pek kalabalık olmayışı burayla ilgili en güzel faktörler. İsterseniz ufak bir macera için kendiniz Kalem Adasını gezip görebilirsiniz. Veya ada üzerindeki konsept otelde konaklayarak kendinizi şımartabilirsiniz. Balayı planlıyorsanız, tropik adalara pahalı uçak biletleri almak yerine kolaylıkla Kalem Adası’na ulaşabilir ve benzer bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Kalem Adası’nın ve üzerindeki tesisin nasıl bir yer olduğunu merak ediyorsanız, fotoğraflar dışında bir de kısa video ekliyorum. Buradan izleyebilirsiniz.

Dikili Garip Adası ve Kalem Adası

Ege’nin incisi Kalem Adası tüm güzellikleri ile sizi bekliyor. Yakın zamanda iyice kalabalıklaşacağını düşündüğüm bölgeyi en kısa zamanda görmekte fayda var diye düşünüyorum. Bilinçli ve doğaya duyarlı gezginler tarafından tanınıp korunsun istediğim ada hakkında bu yazıyı yazıyorum ki doğa dostu arkadaşlarımızla paylaşabilelim. Bazen bu tarz keşfedilmemiş yerlerle ilgili yazılar tepki toplayabiliyor yazılmasın bilinmesin isteyenler tarafından. Ama bir taraftan da değerlerimizin farkında olmazsak nasıl koruyacağız? En güzeli paylaşalım gezelim, koruyalım ve farkında olalım…

Dikili, Bademli Köyü ve Kalem Adası hakkındaki tüm sorularınız için bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca siz de Kalem Adası’nda vakit geçirdiyseniz, aşağıda yorumlarda bizimle deneyiminizi paylaşırsanız mutlu oluruz. Ege’nin güzellikleri paylaştıkça daha güzel…

Kalem adasının hemen karşısındaki bakir ada hakkında bilgi almak için ise ayrıca Garip Adası yazımızı okumaya bekleriz.

Son olarak, Instagram sayfamız @vovidi.travel takip etmeyi, Youtube kanalımız @vovidi abone olmayı lütfen unutmayın.

Mutlu yüzmeler, Keyifli Gezmeler! ?

vovidi

Yaptığımız işten keyif almak ve kendimizi geliştirmek için beyaz yakalı hayata baş kaldırı olarak bir adım atmamız gerektiğine inanan, iki “Mühendis Dansçı Gezgin”iz biz:)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.