Gökçeada Koyları ve En Güzel Gökçeada Plajları

By vovidi

Gökçeada özellikle sezon dışı gittiyseniz, keyifle kafa dinleyebileceğiniz, köy ve koylarını huzurla gezip dinlenebileceğiniz bir ada. Gökçeada koyları sezonda giderseniz biraz kalabalık ama tertemiz ve güzel bir deniz, sezon dışı giderseniz buz gibi ama ıssız ve yine tertemiz bir deniz sunuyor. Seçim sizin… Deniz resmen bizi çağırınca ve hafif de bir güneş yakalayınca, dayanamadık 29 Ekim’de Çanakkale’de çok zor olan bir şeyi yaptık ve denize girdik.

Gökçeada’nın en güzel koylarını ve plajlarını bu yazıda topladık. 3 gün her yeri görmeniz ve tadını çıkarmanız için yeterli olacaktır. Keyifli gezmeler…

GÖKÇEADA KOYLARI

1.Kefaloz Plajı

Eşelek köyüne 5 dk uzaklıklar olan plaj yaz aylarında kalabalık olan plajlarından biri. Ayrıca kitesurf yapanlar tarafından da rüzgar sebebiyle tercih ediliyor. Eğitim alabileceğiniz okulların da sahilde yerleri var. Ekim ayında Gökçeada koylarından Kefaloz’da yüzen yoktu ama kitesurf çalışanlarla karşılaştık.

kefaloz plajı

2. Yıldız Koyu

Gökçeada sualtı milli parkının koylarından biri olan Yıldız koyu dalgıçlar tarafından tercih edilen koylardan biri. Sağ tarafa doğru yürümeye devam ederseniz su altı milli parkının bir diğer koyu olan Mavi Koy’a ulaşıyorsunuz. Bu koya araçla ulaşım yok. Yazın sadece snorkel ile de keyifli gözlemler yapabilirsiniz. Su inanılmaz temiz ve Ekim ayında bile dümdüzdü. Sezonda da adanın kuzeyinde rüzgar sebebiyle denize girilebilen nadir yerlerden biri. Biz gittiğimiz de o kadar güzel görünüyordu ki, kendimizi denize atmaktan alıkoyamadığımız yer de işte tam olarak Yıldız Koyu oldu.

yıldız koyu gökçeada

3. Gizli Liman

Uğurlu koyundan sahile doğru devam ettiğinizde öncelikle Uğurlu Plajı’na ulaşıyorsunuz. Sağ tarafa doğru devam ederseniz adanın en ucunda gizli liman veya saklı liman olarak bilinen geniş bir plaj var. Minik taşlı kumsalı olan sahil aldığımız yerel tavsiyelere göre yazın denize girilebilecek en güzel Gökçeada koylarından biri. Biz onun yerine sandalyelerimizi atıp güzel bir sonbahar günü keyfi yaptık…

saklı liman gökçeada

4. Yuvalı Koyu

Bloglarda kimse bahsetmemiş ama Ekim ayında bile girmek zor oldu. Sadece bi bakıp çıkabildik. Adalet Bakanlığı tesisleriyle bu koyu kapatmış durumda. Güzel bi plaj ama eğer vaktiniz darsa ve tesisle bir ilginiz yoksa boşuna girmeye çalışmayın. Gökçeada’nın daha güzel koyları var.

5. Laz Koyu

Gökçeada plajlarının en meşhuru ama benim için Yıldız koyu’nu geçmesi mümkün olmadı. Tabi gittiğiniz sırada rüzgarın yönü bu kararda önemli bir faktör çünkü rüzgar güneyden esiyordu ve Laz koyu dalgalıydı. Anayoldan kahverengi “Laz Koyu” tabelasını takip ederseniz hemen koya ulaşıyorsunuz. Hafif tepede güzel manzaralı da bi cafe var. Orada da huzurlu zaman geçirebilirsiniz.

laz koyu gökçeada

GÖKÇEADA ULAŞIM

Kabatepe’den Gökçeada’ya her gün düzenli ferbot seferleri var. Zaman çizelgesine buradan bakabilirsiniz. Bilet ücreti araba başına 50 tl. Eğer bizim gibi bayram tatili vs. değerlendiriyorsanız sıraya çok çok erken girmeniz gerek. Biz 29 Ekim’de gideceğimiz için hem artık sezon bitti hem de sadece 3 gün tatil diye çok sıra olmayacağını düşünüp 1 saat erken gittik ama ne yazık ki sabah 9 feribotuna binmemize yetmedi. Arabayı erkenden sıraya çekip orada uyumak sanırım en mantıklı seçenekmiş:) Arabasız gitmeyi bence tercih etmeyin adayı dilediğiniz gibi gezmek için araba şart.

gökçeada feribot

GÖKÇEADA KONAKLAMA

Konaklama için adada en çok tercih edilen bölge Kaleköy, Bademli ve Yeni Bademli köyleri. Bu bölge bir nevi otel ve pansiyon üçgeni. Biz Yeni Bademli köyündeki Uysallar Köy Evi’ni tercih ettik. Ada ruhunu yaşamak için kesinlikle şömineli taş evlerde kalmanızı tavsiye ederim. Gündüz bol bol gezip, gece şömine ateşi eşliğinde dinlenmek baya keyifli.

uysallar köy evi gökçeada

Gökçeada’da kapsamlı bir tur yapmak istiyorsanız, mutlaka görmeniz gereken diğer yerler ve tarihi Rum köyleri için Gökçeada Köyleri yazımıza tıklayabilirsiniz.

Kuzey Ege’de bir diğer favorim Dikili. Muhteşem plajları hakkında bilgi edinmek için Dikili Koyları yazımıza tıklayabilirsiniz.

Gökçeada ile ilgili deneyimlerinizi aşağıda yorumlarda bizimle paylaşırsanız seviniriz. Instagram @vovidi.travel takip etmeyi, youtube @vovidi abone olmayı unutmayın.

Keyifli gezmeler:)

 

vovidi

Yaptığımız işten keyif almak ve kendimizi geliştirmek için beyaz yakalı hayata baş kaldırı olarak bir adım atmamız gerektiğine inanan, iki “Mühendis Dansçı Gezgin”iz biz:)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.