Garip Adası – Dikili Bademli Köyü El Değmemiş Cennet Ada

By vovidi

Garip Adası, İzmir Dikili’nin Bademli Köyü’ne bağlı doğa harikası bir ada. Henüz çok fazla tanınmayan ve bakirliğini koruyan bu saklı cennet kendinizi Karayipler’de hissetmenizi sağlayacak bir kaçamak için birebir. Turkuaz renkli deniz, bembeyaz ve yumuşacık kumları ve zeytin ağaçlarıyla Garip Adası’nı gelin biraz daha yakından tanıyalım…

Garip Adası Tarihi

Antik dönemden izler taşıyan Garip Adası, ünlü tarihçi Strabon’un bahsettiği “Işık Saçan Adalar” (Antik dönemdeki adı: Arginnsai) üçlüsünden bir tanesi. Diğer ikisinden biri Garip Ada’nın hemen karşısında yer alan Kalem adası.  Üçüncü adanın ise çeşitli doğa olayları sonrası karayla birleşip yarımada şeklini aldığı düşünülüyor. Bu adalar bölgesi Milattan Önce 400’lü yıllarda Atina ve Sparta arasında yapılan büyük deniz savaşlarıyla meşhur.

358 bin metrekare yüzölçümüne sahip olan ada, son dönemde ise Garip ada Fi Yapı’dan devlet denetimine geçmesi ile ismini duyurdu. Adanın Fi Yapı’dan önceki son sahibi ise Dartar ailesi idi. Günümüzde ise Fi Yapı’nın tamamlanamayan projelerini bitirmesi karşılığı Garip Adası Alman konsorsiyumuna teslim edildi.

bademli garip ada

Garip Adası Ulaşım

Anakaraya yaklaşık 400 metre mesafedeki Garip Adası’na ulaşmak için Dikili Bademli Limanı’ndan kendinize ufak bir tekne kiralayabilirsiniz. Oradaki balıkçılardan rica ederseniz uygun fiyata onlar da sizi kendi tekneleriyle istediğiniz saatte adaya götürüp getirebiliyorlar. Bu sayede hem adalar hem de bölge hakkında yerel bilgi alma ve Bademli köylüleri ile sohbet etme fırsatı yakalıyorsunuz.

Biz 150 lira gibi bir fiyata 2 saat boyunca bölgedeki önemli koy ve adaları gezdik.  İstediğimiz birkaç noktada, teknemiz bizi bekledi ve biz denize girdik. İsterseniz bu şekilde ufak bir tur yapabilirsiniz. Eğer gününüzü sadece adada geçirmek istiyorsanız da balıkçı kaptanınıza saat kaçta gidip dönmek istediğinizi söylemeniz yeterli.

Dikili’den kalkan günübirlik tur teknelerinin de duraklarından biri tabi ki Garip adası. Hatta bazıları yemek molasını tam adanın önünde veriyor ve muhteşem ada manzarası eşliğinde öğle yemeği yiyebiliyorsunuz. Tur gün ve saatleri hakkında Dikili Tekne Turu sitesinden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Son olarak eğer iddalı bir yüzücüyseniz, ana karadan önce Kalem Adası’na yüzüp biraz dinlenip, adanın arka tarafına geçip oradan da Garip Adası’na yüzebilirsiniz. Eğer kendinize güveniyorsanız ve rüzgarsız bir günde dümdüz bir deniz varsa karşısınızda neden olmasın? Yanınıza palet alırsanız işiniz tabi ki daha da kolay. Ben Kalem Adası’na kadar yüzmekle yetindim. Eğer devamını getiren olursa yorumlarda bizimle paylaşsın lütfen. 🙂

kalem adası garip adası

Garip Adası Yapılacak Aktiviteler

Dikili’nin el değmemiş Garip Adası’nı üzerine bir otel yapılmadan ve özel mülk olarak kapatılmadan önce mutlaka gidin ve tadını çıkarın derim. Sanıyorum ki bir kaç yıl sonra adayı şuanki haliyle görmek ve yaşamak mümkün olmayacaktır..

Peki Garip Ada’da neler yapılabilir? Seçeneklerden ilki tekneyle kendinizi adaya bıraktırmak ve dilediğiniz kadar güneşlenip denize girerek adanın keyfini çıkarmak. Eğer kendi tekneniz yoksa ve adada uzun süre geçirmeyi planlıyorsanız, adada su dahil hiç bir şey satan herhangi bir yer olmadığını unutmayın. Adada tamamen doğal bir ada ve yiyecek içeceklerinizi yanınızda getirmelisiniz. Ayrıca adanın kıyı şeridinde çok fazla gölgesinden faydalanabileceğiniz ağaç yok. Bu yüzden mutlaka şemsiyenizi de getirin derim. Özellikle Temmuz Ağustos aylarında güneş ciddi anlamda yakıcı olabiliyor. Telefonunuzun çekmemesi ihtimaline karşı da kaptanınıza dönmek istediğiniz saati önceden belirtmeyi unutmayın.

dikili garip adası sahili

Garip Adası’nda yapılabilecek bir diğer şey tur teknesiyle geldiğinizde hızlıca adaya yüzüp tekne ayrılana kadar kendinizi beyaz kumlara bırakmak. Kısa da olsa bu sayede adanın atmosferini tadabilirsiniz. Tabi tur tekneleri bölgede değilken Garip Ada çok daha huzurlu ve sakin ama yine de hiç yoktan iyidir. Siz siz olun adaya ayak basmadan geçmeyin.

Şimd sırada en beğendiğim ve mutlaka yapmak istediğim fikir geliyor! Meteor yağmurları günlerinde Garip Ada’da sabahlamak! Bizi gezdiren balıkçı kaptanımızdan öğrendik ki genellikle Ağustos ayında 2-3 gün süreyle devam eden meteor yağmurları sırasında gece tekneyle adaya kendini bıraktıranlar ve orada çadır kurararak sabaha kadar yıldızları gözlemleyip, oldukça hoş bir gece geçiren gruplar oluyormuş. Adada hiç ışık kaynağı olmadığı için eminim büyüleyici bir yıldız geçidi izlenebiliyordur. Biz bu bilgiyi aldığımızda meteor yağmuru sezonu bitmişti. Umuyorum önümüzdeki yıllarda ada doğallığını kaybetmeden önce bu aktiviteyi yapma şansımız olur.

Garip Adası Nasıl Bir Yer?

Dikili Bademli’nin cennet noktalarından Garip Adası’nda bir ufak tanıtıcı video çektik. Eğer nasıl bir yer olduğunu merak ediyorsanız yalnızca 2 dakikanızı ayırıp Garip adasına bir gözatabilirsiniz. Videoyu çektiğimiz sırada tur tekneleri de adanın yanında olduğu için ortam biraz kalabalık görünüyor. Normalde çok daha sessiz sakin olduğunu garanti edebilirim. 🙂

 

Dikili ilçesinde bulunan Garip Adası doğa ve deniz tutkunlarının gözdesi olmaya aday. Mükemmelliği fazla uzakta aramaya gerek yok. Kuzey Ege dünyanın en güzel denizlerinden biri ve Garip Adası da tüm güzelliği ile ziyaretçilerini bekliyor.

Garip Adası, Bademli ve Dikili hakkındaki tüm sorularınız için bize ulaşabilir, yorumlarda deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Dikili Bademli’nin şahane yerlerinden tabi ki sadece biri Garip Adası. Diğer güzel denize girilecek noktalar için Dikili Koyları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Instagram sayfamız @vovidi.travel takip etmeyi, youtube kanalımız @vovidi abone olmayı unutmayın.

Keyifli Gezmeler!

vovidi

Yaptığımız işten keyif almak ve kendimizi geliştirmek için beyaz yakalı hayata baş kaldırı olarak bir adım atmamız gerektiğine inanan, iki “Mühendis Dansçı Gezgin”iz biz:)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.