Doğru Kayak Kıyafetleri ve Kayak Malzemeleri Alışveriş Rehberi

İlk defa kayak yapmak çok heyecanlı ve eğlenceli bir aktivite olmakla birlikte ihtiyacınız olan malzemeleri rahat edeceğiniz şekilde ayarlayamazsanız sizi biraz zorlayabilir. Öncelikle kayak için bavulunuzu çok fazla ağırlaştırmaya gerek yok. Doğru kayak kıyafetleri ile hafif bir bavul hazırlamanız mümkün. Eğer kafayı kırıp kayakçı olmaya karar vermediyseniz ve senede bir iki defa gitmeyi düşünüyorsanız kayak takımı, kask, kayak botu gibi malzemeler bence çok gereksiz. Gittiğiniz kayak merkezlerinde rahatlıkla kiralayabilirsiniz. Ancak kıyafetler için bence durum farklı. Aşağıda listelediğim kayak için olmazsa olmaz malzemelerden kayak pantolonu ve gözlüğü dışındakiler rahatlıkla soğuk kış günlerinde de kullanabileceğiniz şeyler. Renk ve model seçimlerinizi buna göre yaparsanız sizin için çok daha kullanışlı olacaktır.

Haydi gelin, kayak alışverişine çıkmadan önce listemizi yapalım, eksiklerimizi belirleyelim. İyi eğlenceler!

1.Kayak Montu

Kayak kıyafetleri içinde belki de en önemli parça kayak montu. Montunuzun hafif, su geçirmez ve sıcak tutan malzemeden olması gerekiyor. Rahat hareket edebilmenize olanak tanıması da oldukça önemli. Ben kayak montumu karlı veya çok soğuk kış günlerinde de kullanıyorum. Siz de günlük hayatta kullanabileceğiniz bir model seçerseniz, kayak montu için vereceğiniz para daha makul gelir

2.Kayak Pantolonu

Alışverişin en keyifli yanlarından biri bence pantolon seçimi. Birbirinden renkli ve eğlenceli modeller var ve bunu sadece kayak yaparken kullanacağınız için en çılgın en renkli olanı seçebilirsiniz. Sadece tamamen su geçirmez olduğundan ve hava alan malzemeden yapıldığından emin olun. Ayrıca içine termal içlik vs. giyeceğinizi düşünerek çok dar almamanızı öneririm. Rahat etmek her şeyden önemli


3.Termal İçlik

Hem pantolon hem montunuz içerisine termal içlik giymeyi unutmayın. Nemi cildinizden uzaklaştıracak ve aynı zamanda sizi sıcak tutacak bu ürünler uzun kayak seansları için olmazsa olmaz.


 

4.Polar

Yine günlük hayatınızda da keyifle kullanabileceğiniz bir kayak polarınız olsun. Fermuarlı olanlardan seçin ki eğer fazla sıcak gelirse rahatlıkla çıkarıp kaymaya devam edin. Sıcak tutan ama ince olanlardan tercih ederseniz montunuzun içinde daha rahat hareket edersiniz.


5.Kayak Çorapları

Kayarken en sinir bozucu şeylerden biri kuşkusuz üşüyen ayaklar ve uyuşan parmaklar. Bu yüzden çorap seçimi çok önemli Doğru çorabı seçseniz dahi ben en az 2 tane üst üste giymenizi öneririm. Çorapların kalitesine ve kayak botlarının içinde rahat edebileceğiniz kadar uzun olmalarına özellikle dikkat edin.


6.Kayak Gözlüğü

Karlı ortamda güneş ışığı çok fazla gözünüzü alır. Ama önlem olarak güneş gözlüğü yerine mutlaka kayak gözlüğü tercih edin. Kayak gözlüğü sizi aynı zamanda rüzgar ve tipiye karşı da koruyarak düzgün bir görüş alanı sağlar. Dolayısıyla gözlüklerinizin güvenliğiniz üzerinde de rol oynadığını unutmayın.


7.Hat

Ski clothing can never be completed without a hat. Fleece and wool fabric are preferable. The best is a wool hat which has a fleece layer in it! There are millions of colours and models but be sure you have chosen the right fabric not only the fashionable one.


8.Gloves

Gloves are not only important to keep you warm but also has importance for your safety. It should support your had if you fall down. Since you are a beginner I can guarantee that you will fall down many times. Besides, of course, they should be waterproof.


 

If you have completed this list, then you are ready to enjoy your first ski experience!

 

If you are wondering more about my travel clothing choices and suggestions, you can visit this post.

Please share your opinions and thoughts under the comment section. Also, don’t forget to follow Instagram @vovidi.travel and subscribe youtube @vovidi