Dikili Bademli’de Tropik Adaları Aratmayacak 10 Koy!

By vovidi

Ege’nin şahane denizini dünyanın birçok popüler tatil bölgesinde bulmanın pek de mümkün olmadığı tecrübemizle sabit 🙂  Kuzey Ege’nin en huzurlu ve görülmeye değer ilçelerinden olan Dikili , doğasına, koylarına, adalarına, kumuna, güneşine bayılacağınıza ve kendinizi adeta bir tropik adada hissedeceğinize eminiz.

Dikili İzmir’e arabayla 2 saat mesafede bulunan, yaklaşık 40.000 yerleşik nüfusa sahip ilçesi. İzmir havaalanından metroyla Aliağa’ya gelip, oradan kalkan küçük otobüsleri kullanarak da Dikili’ye ulaşmanız mümkün. Ayrıca birçok otobüs firmasının yaz döneminde her sabah ve akşam büyük şehirlerden seferi mevcut. Yazımızda bahsettiğimiz koyları gezmek için ise kısa yoldan Dikili Limanı merkezli bir tekne turuna katılabilirsiniz. Ama daha keyiflisi araba veya motor kiralayarak  geze geze bu noktaları keşfetmeniz olacaktır.

Dikili’nin kuzeyi uzun kumsalların ve yazlık sitelerin bulunduğu herkes tarafından bilinen ama çok da ilginç olmayan bölümü. Asıl gezilmesi gereken yerler, ilçenin 7 km güneyindeki Bademli köyü çevresindeki bölgede bulunuyor. Yazımızda Bademli’nin en güzel koy ve plajlarını kuzeyden güneye sıralayarak özetledik.  Mesafeler birbirine oldukça yakın olduğu için 1 günde birkaç koy gezmek de mümkün, plan tamamen sizin keyfinize ve enerjinize bağlı 🙂 Haydi başlayalım ozaman!

1.Kayra Plajı

Kayra, Dikili merkez ile Bademli köyü arasında bulunan mavi bayraklı ve bölgenin en nezih özel plajı. Giriş ücreti 30 tl. İçeride sunulan imkanlar göz önünde bulundurulduğunda fiyatların inanılmaz uygun olduğunu söylemek mümkün. Çok tonton bir çift Özer Hanım ve Faik Bey’in torunlarının ismini verdikleri bu tesis uzun yıllardır hizmet veriyor. Puflarda güneşlenebileceğiniz çim alanları, sahil ve iskele üzerindeki şezlonglar, duş alanları, restoranları, pinpon, satranç, voleybol gibi sosyal aktivite alanları, gün boyu sizi rahatsız etmeden tatlı tatlı çalan kaliteli müzikleri ile bölgede bulabileceğiniz en iyi organize plaj olduğunu söylemek hiç zor değil.

Tesisin sunduklarından faydalanırken, bir taraftan sessiz kalmak ve doğayı dinlemek istiyorsanız, ana koyun yan tarafında biraz daha ufak bir sessiz alan bulunuyor. Burada dalga sesleriyle bütünleşip, zeytin ve çam ağaçlarının gölgesinde huzurlu bir uykuya dalmanız mümkün:)

Rahatlıkla 1 tam gün geçirebileceğiniz ve hatta o günün nasıl geçtiğini anlamayacağınız Kayra plajı tertemiz denizi, samimi ve kaliteli tesis ortamı ile mutlaka uğramanız gereken bir durak…  Çektiğimiz ufak tanıtıcı videoyu izleyebilirsiniz.  Diğer yorum ve resimler için tıklayın.

Dikili Kayra Beach

2. Dikili Bademli Koyu

Bademli köyünün içerisinden geçerek ulaşacağınız bu koy bölgenin en büyük koyu. Sarı kum ve geniş bir plajdan oluşan bu koy diğerlerine göre biraz daha kalabalık çünkü günübirlikçiler tarafından en çok bilinen yer. Sahilde bazı sitelerin özel plajları ve halk plajı bulunuyor. Dilerseniz şemsiye ve şezlong kiralayabiliyorsunuz. Yol boyunca küçük cafe ve marketler mevcut. Bu koyda denize girmek isterseniz hem sakin olması hem de denizin dümdüz olması sebebiyle mutlaka sabah erken saatleri tavsiye ediyoruz.

Dikili Bademli Koyu

Not: Bademli köyünün içerisinden geçerken  bir bardak buzu gibi koruk şurubu içmeyi unutmayın:)

3. Killik Koyu

Bademli Koyu’nun hemen yanında bulunan ve biraz daha küçük olan bu koy size Dikili’nin neden tropik adaları aratmayan bir yer olduğu ile ilgili ipucu vermeye başlıyor. Bembeyaz kumları, turkuaz renkli denizi ile Killik’de denizden çıkmak istemeyeceğinize eminiz.

Sahilde gezen yeşil insanlar görmeniz mümkün olan bu koyda doğal kil çıkıyor. Bunu fark eden birçok ziyaretçi yüzlerini ve vücutlarını kil ile kaplayarak kendine bakım yapıyor. Koy da zaten Killik adını buradan alıyor.

Killik’te ufak bir tepecik üzerinde yer alan Ruhi Baba’nın yerine uğrayıp öğle yemeğinizi güzel bir manzara eşliğinde ve uygun fiyata yiyebilirsiniz. Evet su ürünleri meşhur ama benim favorim sigara böreği:) Ayrıca yine buradan çadır veya çadır alanı kiralayabilirsiniz.

Dikili Killik Koyu

4. Küçük Zindancık

İsmini geceleri ay ışığını pek göremediği için karanlık kalmasından alan bu koy, sahillerin kalabalık olduğu hafta sonu günlerinde kaçmak için çok güzel bir seçim. Yalnızca birkaç özel mülkün bulunduğu Zindancık Koyu’nda burada oturan sakinleri rahatsız etmediğiniz sürece evlerinin arasından geçerek sahile ulaşabilirsiniz. Geniş bir sahil şeridi olmadığı için en güzeli bu koyun şahane denizinde bol bol yüzüp yola devam etmek. Killik Koyu’ndan 5 dk yürüyerek Zindancık Koyu’na geçiş yapmak mümkün.

Koyun hemen karşısında 15-20 dk içinde yüzerek ulaşabileceğiniz kayalıklardan bir ada var. Kayalar at başını andırdığı için burada yaşayanlar ona at adası ismini vermişler. Biraz sportif yüzme için güzel bir hedef olacaktır.

Not: Koyun girişindeki minik kitaplığa bir kitap bırakmadan geçmeyin:)

Küçük Zindancık

5. Fame Plajı

Birkaç yıl öncesine kadar keşfedilmemiş koylardan biri iken günümüzde ismi Fame Beach olan bu koyun giriş ücreti 30 tl. Eğer özel localarda gününüzü geçirmek istiyorsanız vermeniz gereken ücret 100 tl. Bu yıl itibariyle tesisteki bungalovlarda konaklamak da mümkün.

fame beach

Karayipleri aratmayacak berraklıkta bir denize ve güzel bir kumsala sahip olan Fame’in bizi rahatsız eden tek noktası gün boyu çalan yüksek sesli müzik ve plajda şemsiye ve şezlongların çok dip dibe olmasıydı. Eğer hafta içi gidilirse daha keyifli vakit geçirebilirsiniz.  Aracınız ile bademli Köyü’nü geçtikten sonra tabelaları takip ederek yaklaşık 15 dk biraz taşlı bir patikadan devam ederek bu koya ulaşabilirsiniz. Fame Beach’te sizin için çektiğim videoyu da buraya bırakıyorum.

Gezi planımızı çoktan yaptığımız Midilli adası havanın açık olması sebebiyle en çok buradayken kendini gösterdi. Midilli’yi merak ediyorsanız tıklayınız. 

Dikili Fame Beach

6. Kokarot Koyu

Adını bölgedeki kokulu otlardan alan ve aynı zamanda Hanım’ın Koyu diye de bilinen bu koy, araçla karadan ulaşım olmaması sebebiyle en bakir diyebileceğimiz duraklardan bir tanesi.  Koy tamamen özel mülk tarafından kapalı olduğu için ulaşım için yalnızca 2 yol var. Hemen yanındaki Pisa Plajı’ndan 15-20 dk yüzerek veya tekne ile koya yanaşmak.  Kendinize en uygun yolu seçip mutlaka burada yüzme molası vermelisiniz. Denizine ve yumuşacık beyaz kumlarına bayılacağınıza eminiz:)

7. Pisa Koyu

Pisa Koyu Bademli’den sonra yine tabelaları takip ederek rahatlıkla ulaşabileceğiniz koylardan bir tanesi. Giriş ücretsiz. Eğer şemsiye veya şezlong kiralarsanız ücret ödüyorsunuz. Ancak aracınızı kapıya kadar yaklaştırırsanız 15 tl otopark ücreti alıyorlar. Bu yüzden küçük ipucu: arabanızı girişe gelmeden bulduğunuz boş arazilerden birine bırakıp yürüyerek koya girebilirsiniz. Killik, Fame, Kokarot gibi aynı şekilde beyaz kum ve tertemiz berrak bir denize sahip olan Pisa seveceğinizi düşündüğümüz ve planınıza dahil etmeniz gereken yerlerden biri.

oissa dikili

8. Kalem Adası ve Garip Adası

Biri Tropik ada mı dedi?! İşte mutlaka görmeniz gereken iki küçük şahane Ege adası! Eğer yüzmede kendinize güveniyorsanız yüzerek önce karadan Kalem Adası’na devamında adayı yürüyerek geçip arkasındaki Garip Adası’na yüzerek ulaşabilirsiniz. Ama oldukça yorucu ve zorlu bir yolculuk olacağını söylemek gerek. Bunun yerine Bademli Limanı’ndan saatlik tekne kiralamanız en iyisi.

Kalem Adası üzerinde lüks olduğunu söyleyebileceğimiz bir otel bulunuyor.   Olivieraresort adlı tesisi isterseniz inceleyebilirsiniz. Otel konaklamak istemeniz dahilinde özel teknelerle sizi adaya taşıyor. Biz denemedik ama günübirlik olarak plajını da ücret dahilinde kullanma imkanınız olabileceğini düşünüyoruz. Ada hakkında detaylı bilgi için Kalem Adası yazımızı okumaya bekleriz.

Dikili Garip Adası ve Kalem Adası

Garip Adası ise üzerinde hiçbir yapı bulunmayan tamamen el değmemiş bir ada. Eşyalarınızı, yiyecek ve içeceklerinizi tekneye yükleyip sizi adaya götürmesini ve istediğiniz saatte sizi geri almasını isteyebilir ve adada çok keyifli saatler geçirebilirsiniz.  Yaz aylarında ve meteor yağmuru dönemlerinde gece  yıldızları gözlemlemek için tekne tutup adaya giden gruplar da bulunuyor.  Değişik bir deneyim olacağına eminiz:)

Detaylı bilgi için Garip Adası yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca gözünüzde canlandırmak için adada çektiğimiz kısa videoyu da aşağıya ekliyorum.  İyi seyirler. 🙂

9. Dikili Ilıca

Kıyılardaki sıcak hatta kaynar diyebileceğimiz suyun denizin serin sularıyla karıştığı ve sahilde kayalıklardan oluşan doğal jakuzilerin bulunduğu Ilıca, bu bölgede mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Kıyıda taştan yapılmış ufak bir havuz binası da var ama çok hijyenik bulmadığımız için biz girmeyi tercih etmedik. Onun yerine sığ kıyı şeridinde bir sıcak suya bir soğuk suya girerek keyifli bir deneyim yaşadık. Bütün gününüzü geçirmeniz için pek uygun bir yer değil Ilıca. Günlük turunuz dahilinde yalnızca 1-2 saat ayırarak keyif yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Dikili Ilıca

10. Hayıtlı

Son olarak gerçekten ıssız kalmış ulaşımı kolay buna karşın bir o kadar da tenha koy Hayıtlı… Bademli Köyü’nden Denizköy’e doğru giderken sağda ufak bir tabeladaki yazıyı görüp, toprak yola saptığınızda 5 dk içerisinde karşınıza çıkacak bu koyda dilediğiniz gibi vakit geçirebilir, doğanın ve sessizliğin tadını çıkarabilirsiniz. Bölgedeki bir çok diğer koy gibi, pırıl pırıl bir deniz sizi kucaklıyor olacak. Kısa bir yüzmenin ardından tazelendiğinizi ve pozitif enerji ile dolduğunuzu hissedeceksiniz.

 

Dikili Hayıtlı

 

Bizim en çok sevdiğimiz ve sizlerle paylaşmak istediğimiz duraklar bunlar. Eminim bölgede henüz keşfedemediğimiz birçok güzellik bizleri bekliyordur. Eğer yolunuz bu taraflara düşer de yeni noktalar keşfederseniz veya çoktan biliyorsanız  aşağıdaki yorum kısmına ekleyeceklerinizi ve paylaşacağınız deneyimleri heyecanla bekliyoruz.

Instagram @vovidi.travel takip etmeyi, youtube @vovidi abone olmayı unutmayın.

Ayrıca Yunan Adalarına geçmek isterseniz Vizesiz Yunan Adaları Turu  hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Keyifli Gezmeler 🙂

vovidi

Yaptığımız işten keyif almak ve kendimizi geliştirmek için beyaz yakalı hayata baş kaldırı olarak bir adım atmamız gerektiğine inanan, iki “Mühendis Dansçı Gezgin”iz biz:)

2 thoughts on “Dikili Bademli’de Tropik Adaları Aratmayacak 10 Koy!

  • Asuman August 7, 2018 at 10:25 am Reply

    Killik koyunun güzelliğine doyamadığım için, uzun süre denizden çıkamadım veee güneş hemen cezayı kesti. ??

    • vovidi September 19, 2018 at 6:21 pm Reply

      Killik turkuaz renkli deniziyle gerçekten de çok güzel bir koy. Suyun içinde yürürken beyaz yumuşak kumlar adeta masaj yapıyor ayaklarınıza. Hissi çok güzel… Ama haklısınız güneşe dikkat etmek gerek 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.