Bademli Köyü – En Güzel Plajları ve Doğası ile Antik Ege Köyü

By vovidi

Bademli Köyü, İzmir’in Dikili ilçesine bağlı, merkeze 7 km uzaklıkta sevimli bir köy. Son yıllarda, birbirinden güzel koyları ve muhteşem denizi ile tanınmaya başlayan Bademli, yaz döneminde yurt içi seyahat edenlerin ilk tercihlerinden biri haline geldi. Özellikle haftasonu ve tatil günleri, çevre il ve ilçelerden günübirlik ziyaretçilerinde eklenmesiyle Bademli ve çevresi oldukça rağbet görüyor.

Ailemin yazlığı bu bölgede yer aldığı için 1999 yılından beri Bademli Köyü ve çevresininin değişimine şahit oldum. 20 yıl önce hatta 10 yıl öncesine kadar, keşfetmekten heyecan duyduğumuz bakir koyların neredeyse hepsi bir “beach” tarafından kapatılmış durumda. Eski sessizliğin ve huzurun yerini bir çok noktada yüksek müzik sesi ve kalabalık turist grupları aldı. Hatta bu yüzden Bademli bölgesinde hala nispeten az bilinen Garip Adası, Kalem Adası gibi yerler hakkında yazı yazdııp tanıttığımda ufak sitemli tepkiler aldığımı söyleyebilirim. 🙂 Yine de her şey paylaştıkça güzel… Gezmeyi sevenlerle bu güzel noktaları paylaşmayıp kendime saklamak haksızlık olur diye düşünüyorum.

O zaman gelin birlikte A’dan Z’ye Bademli Köyü’nü tanıyalım, gezelim, görelim, yüzelim…

Dikili Bademli Koyu

BADEMLİ KÖYÜ NEREDE?

Bu gün konumuz olan Bademli köyü, İzmir’e bağlı en kuzeydeki köylerden biri. Dikili ilçesinin sınırlarında yer alan köy, zaman zaman Çanakkale Gökçeada’daki Bademli Köyü ile karıştırılabiliyor. Eğer o köy hakkında da bilgi almak isterseniz Gökçeada Köyleri ve Gezilecek Yerler yazımızı okuyabilirsiniz.

Dikili Bademli Köyü ise ilçe merkezindenden 7 km güneyde bulunuyor. Köy merkezi sahilden biraz içeride kalıyor. Köyü geçip biraz devam ettiğinizde ise sahil boyunca birbirinden güzel koylar ve masmavi tertemiz bir deniz sizi bekliyor.

BADEMLİ KÖYÜ ULAŞIM

Bademli Köyü’ne ulaşmak için bir çok farklı seçenek var. Özel aracınızla seyahat ediyorsanız İstanbul’dan 5.5 saat, Ankara’dan 8 saat, İzmir’den ise 2 saat civarı sürüyor.

Yolun büyük kısmını uçakla gitmek isterseniz, İzmir Adnan Mednes Havalimanı’na indikten sonra hemen havalimanın içinde durağı olan IZBAN metrosuna binip  Aliağa’ya kadar geliyorsunuz. Metronun bu yönde yaklaşık her 15 dakikada bir seferi var. Aliağa IZBAN’ın son durağı. Devamında Aliğa- Dikili arasındaki otobüs veya midibüslerden birini tercih ederek Dikili otogara ulaşmalısınız. Dikili otogardan ise her yarım saatte bir Bademli dolmuşları kalkıyor. Bunlardan birine binerek yaklaşık 15-20 dakika içinde Bademli’ye ulaşabilirsiniz. Eğer Dikili otogardan taksiye binmeyi tercih ederseniz de ücret 40 tl civarı tutacaktır. Tabi ki her yerde olduğu gibi taksici amcalarla pazarlık mümkün.

Dikili’ye ayrıca İstanbul Ankara gibi büyük şehirlerden direk otobüs seferi de bulunuyor. Otobüsle Dikili’ye gelip, yine dolmuş veya taksi ile Bademli Köyü’ne geçiş yapabilirsiniz. Merak edenler için Dikili’nin en güzel koylarının videosunu da buraya bırakıyorum.

 

BADEMLİ KÖYÜ TARİHİ

Bademli Köyü oldukça eski bir yerleşim merkezi. Batı Anadolu’ya göç eden Helen’lerin bölgede kurduğu 12 kentten biri olan Killa bugün Killik koyu olarak bilinen yer aslında. Killik isminin sebebinin koydaki killi toprak olduğu düşünülse de asıl isim antik çağlardaki Killa isminden geliyor. Killa Kanai kenditne bağlıymış. Bu kentin tarihi ise MÖ. 190 yılına dayanıyor.

Eski adı Angelos olan Bademli Köyü’nün yakın tarihine bakarsak, 1923 mübadelesine kadar Rum köyü olduğunu görüyoruz. Zeytinyağı üretimiyle meşhur köyde 3 tane zeytinyağı fabrikası varmış. Kalıntılarını hala görmek mümkün. Mübadeleden sonra bir Türk köyü olan Bademli, Rum’lardan kalan taş ev dokusunu büyük ölçüde korumuş. Dışarıdan baktığınızda bir duvarın arkasında küçük bir ev gibi görünen yerlerin çoğunda aslında yazları oldukça serin ve keyifli olan bir iç avlu bulunuyor. Fırsat bulursanız bu evlerden birini ziyaret edin derim.

BADEMLİ KÖYÜ KONAKLAMA

Bademli çevresinde minik bungalovlar, pansiyonlar, çadır kampları gibi samimi konaklama alanları bulunuyor. Henüz bölgede büyük bir otel ya da tatil köyü yok. Bence olmaması da Bademli ve çevresinin doğallığının bozulmaması açısından güzel bir şey. Biraz salaş ve uygun fiyatlı bir yer arıyorsanız, Bademli Tatil Köyü ufak odalarıyla hizmet veriyor. Deçemko isimli demir çelik işletmelerinin misafirhanesi ise biraz daha yüksek fiyatlı ama imkanları daha çok olan bir seçenek. Deçemko bölgedeki en eski tesislerden biri. Misafirhane olmasına ramen dışarıdan da müşteri kabul ediyor. Deçemko İnternet sitesinden detayları inceleyebilirsiniz.

Çadır kurmak ve doğayla bütünleştiğiniz ama aynı zamanda ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir kamp alanı arıyorsanız oldukça sıcakkanlı kişiler tarafından işletilen Deniz Kamp tavsiyem.  Eğer biraz daha tepede yukarıdan deniz manzaralı bir yer olsun derseniz de Çamkampı tercih edebilirsiniz.

çamkamp bademli köyü

Bölgedeki en lüks yer ise Kalem Adası üzerindeki Oliviera Resort. Geceliği 1000 tl’nin üzerinde olan bu konsept otel özellikle balayı çiftleri tarafındna tercih ediliyor.

Bunun dışında köyün hemen yanında bulunan yazlık sitelerden haftalık veya aylık kiralık evler bulmak mümkün. Fiyatlar da oldukça uygun. Eve kiralamak için en büyük site olan Yaz Cenneti Sitesi’ne bakabilirsiniz.

BADEMLİ KÖYÜ NASIL BİR YER?

Dikili Bademli Köyü yaklaşık 1000 kişinin yaşadığı sıcak ve samimi bir köy. Zeytinağaçları ile çevrili köyün doğası şahane. Bu zeytinli yollardan her biri birbirinden güzel bir koya ve turkuaz renkli bir denize açılıyor. Bu koylarla ilgili detayları aşağıda Bademli’de gezilecek yerler listesinde veriyorum.

Köyün meydanı da akşam saatlerinde oldukça hareketli. Köy kahvesini sadece erkeklerin takıldığı bir yer olarak düşünmeyin. Bademli köyü oldukça modern bir köy. Meydandaki mekanlardan birinde yemeğinizi yedikten sonra kahvehanede arkadaşlarınızla oturup lezzetli bir Türk kahvesi içebilirsiniz. Tabi kahve yerine tavsiyem Bademki Köyü’nün meşhur Koruk şurubunu denemeniz. 

bademli koruk şurubu

Koruk şurubu olgunlaşmamış üzümlerin kaynatılmasıyla elde ediliyor. Oldukça yoğun kıvamlı bu şuruptan bir iki kaşık bir bardak için yeterli. Üzerine soğuk su ekleyerek yaz ayları için oldukça ferahlatıcı ve değişik bir içecek elde ediliyor. Köyün kahvehanelerinde, marketlerinde, sokalarda kolaylıkla koruk şurubu bulabilirsiniz. Bademli’den ailenize ve arkadaşlarınıza götürebileceğiniz en orjinal hediye de bence koruk şurubu.

 

BADEMLİ KÖYÜ GEZİLECEK YERLER

Bölgede en az 1 hafta geçirmenizi ve her gün bir yeni koy keşfetmenizi tavsiye ederim. Ama eğer vaktiniz kısıtlıysa bir günde bir kaç farklı yeri görüp denize girmek de mümkün. Çünkü koylar birbirine oldukça yakın. Hatta bazıları birbirine yürüme mesafesinde olsa da bisiklet veye motorsiklet tüm bölgeyi gezmek için şart. Bazı yollar oldukça tozlu ve engebeli olduğu için arabayla gezmek bence en rahatı.

Bademli Köyü’nün en geniş ve en bilinen kumsalı kendisiyle aynı ismi taşıyan Bademli Sahili. Burası sarı kumlu geniş bir plaj. Yazlık sitelerin, ve ufak tatil köylerinin şemsiye şezlonları da bu bölgede yer alıyor. Aynı zamanda halk plajı olan sahile isterseniz kendi şemsiyenizi de götürüp istediğiniz gibi zaman geçirebilirsiniz.Bademli koyunu görebileceğiniz videomu da buraya bırakıyorum.

Bademli koyunu karşınıza alıp sola doğru devam ettiğinizde ilk durak muhteşem cam göbeği renkli denizi ile Killik koyu. Killik koyu son bir kaç yıldır özel işletmeler tarafından kapatılmış durumda. illetmelerin önünde 2 metre kadar bir açıklık bırakmışlar ama oraya sığmak pek mümkün olmadığı için özel plajları kullanmanızı tavsiye etmek durumundayım. Neyse ki giriş ücretleri uygun. Kişi başı 20 lira gibi bir ücret ödeyerek duş, şezlong, şemsiye gibi imkanlardan faydalanabilirsiniz.

killik koyu bademli köyü

Killik Koyu’nun hemen solunda ise Küçük Zindancık koyu var. Burası oldukça küçük bir koy ve 10-15 civarı özel hane bulunuyor. Sessiz olmak ve huzurlarını kaçırmamak şartıyla evlerin arasından denize inebilirsiniz. Yosunlu ve dar bir sahili var. Burada ufak bir yüzme molası verip yola devam etmek en iyisi.

zindancık bademli köyü dikili

Devamında yürüme mesafesinden çıkan koylar var. Sırasıyla Fame Beach (tamamiyle özel) ve Pisa( yarı özel yarı halk plajı) diyebileceğimiz yerler geliyor. Yine turkuaz renkli berrak bir deniz bu koylarda da sizi bekliyor. Bu iki koy da bundan 10 yıl önce gittiğimizde belki bizden başka en fazla üç beş kişi bulabileceğimiz inanılmaz huzurlu, okaynus ortasında cennet bir köşe gibiydi. Son gittiğim 2018 yazında bir Cumartesi günü Fame Beach’te doluluk sebebi ile kapıdan döndüğümde baya üzüldüğümü söylemeliyim. Dolayısıyla bu koylara gitmek için hafta içi günleri ve sabah erken saatleri tercih etmenizi öneririm.

Dikili Fame Beach

Yazımın başında da bahsettiğim Kalem adası ve Garip Adası ise şimdilik genellikle tur teknelerinin durağı olması dışında pek istila edilmemiş durumda. Ulaşımın biraz zor olması sebebiyle hala doğallığını koruyan adalardan özellikle Garip Adası üzerinde hiç bir yapının bulunmaması ile bakirliğini koruyor. Yakın zamanda bozulacağını düşündüğüm bu durumdan faydalanıp adanın keyfini çıkarın derim. Muhtemelen bir kaç yıl sonra ücret ödemeden ayak basamayacağımız bir başka yer halinde gelecektir ne yazık ki…

Dikili Bademli Köyü ve çevresindeki tüm koy ve denize girilecek yerleri detaylı anlattğım “Bademli’de Tropik Adaları Aratmayacak 10 Koy” isimli yazımdan daha çok bilgiye, fotoğrafa ve videoya ulaşabilirsiniz.

bademli çamkamp

 

İzmir Bademli Köyü tüm güzellikleri, doğası ve denizi ile sizleri bekliyor. Köy halkı da bu güzellikleri bizlerle paylaşmaya hazır. Yeter ki etrafı temiz tutalım, denizi kirletmeyelim, hem fiziki kirlilik hem de gürültü kirliğili yaratmayalım. Bu güzel bölgeye ve doğal yaşama saygı duyarak Bademli’nin tadını çıkaralım.

Instagram sayfamız @vovidi.travel takip etmeyi, youtube kanalımız @vovidi abone olmayı unutmayın.

Herkese keyifli Gezmeler, iyi yüzmeler! ?

vovidi

Yaptığımız işten keyif almak ve kendimizi geliştirmek için beyaz yakalı hayata baş kaldırı olarak bir adım atmamız gerektiğine inanan, iki “Mühendis Dansçı Gezgin”iz biz:)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.