Gökçeada Çanakkale 10 İlginç Köy ve Gezilecek Yerler

By vovidi

Gökçeada özellikle sezon dışı gittiyseniz, keyifle kafa dinleyebileceğiniz, köy ve koylarını huzurla gezip dinlenebileceğiniz bir ada. Merkez beton apartmanlarla bir miktar bozulmuş olsa da eski Rum köyleri otantik havasını koruyor. Ada’ya ulaşıp, kuzu limanı iskelesine ayak bastığınızda ne yazık ki bozkır sizi karşılıyor. Yemyeşil zeytin ağaçları beklerken bu görüntü bizi biraz şaşırttı ama neyse ki adanın içlerine doğru ilerledikçe karşımıza çıkan yeşil bölgeler ve doğada serbest olarak yaşayan keçiler bizi mutlu etti.

Şimd gelin birlikte Gökçeada’nın köyleri ve gezilmesi gereken en önemli yerlerini keşfedelim… Keyifli gezmeler! 🙂

 

GÖKÇEADA KÖYLERİ

1. Kaleköy

Kaleköy otel, restoran ve cafelerin en yoğun olarak bulunduğu köy. Özellikle yaz aylarında çok kalabalık olan köy, bizim gittiğimiz Ekim sonu sezon dışında bile bir çok turist ağırlıyordu. Kaleköy’ün en güzel özelliği bence sevimli ve renkli limanı. Çanakkale’den feribot seferleri buraya değil adanın arka tarafındaki Kuzu Limanı’na düzenleniyor. Burada ise yalnızca ufak balıkçı tekneleri ve özel tekneler var. Özellikle günbatımında manzara ve ortam çok güzel. Tam fotoğraflık 🙂

Adanın bu tarafından ayrıca özellikle bulutsuz günlerde Semadirek isimli yine Türkiye’ye çok yakın olan bir Yunan Adasını görebiliyorsunuz. Buraya ulaşmak için Dedeağaç’tan feribotlar varmış. Belki bir gün de Semadirek’ten Gökçeada manzarasına bakmaya gideriz.

kaleköy gökçeada

Akşam yemeği için Kaleköy sahil boyunca balık restoranları var. Bazıları otellerin alt katında olan bu restoranlardan istediğinizi seçebilirsiniz. Fiyatlar benzer, misafirperverlik gayet güzel. Biz bir kaç mekanı deneyebilmek için başlangıç ve ara sıcakları bir mekanda, ana yemeği ayrı mekanda yeme kararı aldık. İkisinden de gayet memnun kaldık.

Otel olarak ise Kaleköy’de seçenek bol ama biz Yeni Bademli Köyü’nde Taş Evde kalmayı tercih ettik. Aşağıda konaklama kısmı hakkında detaylı bilgi verdim. Karar sizin…

2. Zeytinliköy

Zeytinliköy bence orjinalliği bozulmamış ve en iyi korunmuş Rum Köyü. Tarihi Agios Georgios klisesi, Rum okulu ve taş evleriyle otantik havayı en güzel hissettiren köy. Yaz kış yaşayan ortalama 50 kişi var. Turistlerin bolca ziyaret etmesinin en önemli sebebi ise, Dibek kahvesi ile birlikte sunulan leziz sakızlı muhallebi. Bu konseptte servis yapan oldukça fazla cafe var. En Meşhuru Barba Hristo ama sezon dışı olduğu için kapalıydı. Biz de iki farklı yerde tatlı denedik ve hepsi gayet şahaneydi.

Zeytinlköy girişine arabayı parkedip, klisenin yanında yokuşu tırmanıp hem cafelerin olduğu bölgeye ulaşabilir hem de bu şirin köyün havasını koklamış olursunuz.  Umuyorum koruma altında olan bu köy yıllar içinde yaşlı Rum nüfusun erimesi ve gençlerin gelmemesi sebebiyle kaybolup gitmez…

 

gökçeada zeytinliköy

 

3. Dereköy

Dereköy Gökçeada’nın en ilginç köyü. Eskiden yaklaşık 1500 hanenin yaşadığı çok kalabalık bir köyken şimdi yaklaşık 150 hane var. İki yamaç arasında kurulu köyün büyük bölümü terk edilmiş. Eskiden sineması dahil bir çok olanağa sahip, gelişmiş bir köyken günümüzde geldiği durum biraz da üzücü. Taş Rum evi kalıntıları buram buram tarih kokuyor.

Günümüzde Türkleştirme çabası sebebiyle adada bir çok yöreden insan yaşıyor. Dereköy de bu örneklerden. Doğu illerimizden buraya taşınmış kişiler var. Genellikle baraj sırası yapımında sular altında kalan ve ya tehlikede olan bazı köylerin halkı olduğu gibi Gökçeada’ya taşınmış. Keşke bu sırada adanın tarihi dokusu da korunabilse ve bu şekilde yıkık dökük kalmasaymış…

gökçeada dereköy terkedilmiş köy

4. Eşelek Köyü

Eşelek köyü aslında Çanakkale Biga’nın bir köyü iken baraj yapımı sırasında köy sular altında kalıyor ve köy olduğu gibi Gökçeada’ya taşınıyor. Hatta kendi camilerinin minaresini bile adaya taşımışlar. İsmini de aynen koruyan köy adanın önemli plajlarından Kefaloz’un ve yine adanın değerlerinden tuz gölünün hemen yanında bulunuyor.  Buralara giderken yol üstünde geçerken arabayla bir tur atıp Eşelek Köyü’ne ziyaretinizi tamamlayabilirsiniz. Tuz gölünün ilginç yapısını görmeden ve fotoğraf çekmeden geçmeyin derim.

gökçeada tuz gölü

5. Yeni Bademli Köyü

Bizim konakladığımız taş evlerin de bulunduğu Yeni Bademli Köyü oldukça güzel bir konumda. Merkeze arabayla 5 dakika, Kaleköy sahile ise yürüyerek 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Konaklamak için tavsiye edebileceğim bir köy Yeni Bademli Köyü. Eski taş Rum Evi konseptli hatta sezon dışı geldiyseniz şömineli bir yer de buldunuz mu kendinize bence süper bir keyif sizi bekliyor.

6. Eski Bademli Köyü

Yeni Bademli Köyü’nün hemen yukarısında yer alan bu köy, bir kaç büyük otele ev sahipliği yapıyor. Kuş bakışı deniz manzarası izlemek için gün batımında uğramanız gereken adanın en güzel güneş batışı manzaralarından birini yakalayabileceğiniz yer Eski Bademli Köyü. Ayrıca Zeytinliköy kadar olmasa da burada da korunan Rum evleri ve güzel sokaklar bulmak mümkün.

gökçeada bademli gün batımı

7. Tepeköy

Meşhur Barba Yorgo şaraplarının evi Tepeköy. Yorgo çok tatlı bir Rum amca. Sadece sohbet için bile yanına uğrayabilirsiniz. Şarapları da oldukça güzel. Restoran bölümü sezon dışı kapalı ama mağaza bölümü açık. Yorgo size çeşitler ve fiyatlar hakkında bilgi verecektir. 50 TL’ye en güzel kırmızı şarabını alabilirsiniz.

Tepeköy nüfusun az olduğu Rum- Türk karışımı köylerden biri. Barba Yorgo dışında ilginç pek bir şey gözüme çarpmadı. Arabayla bir tur atıp rotanıza devam edebilirsiniz.

TEPEKÖY GÖKÇEADA

8. Şirinköy

Adı gibi şirin bir köy Şirinköy. Gökçeada’nin önemli plajlarından Gizli Liman’a giderken yol üstünde karılaşacağınız bu köye selam verip, rotanıza devam edebilirsiniz.

9. Uğurlu Köyü

Uğurlu köyü daha çok Uğurlu plajı ile tanınıyor. Sezon dışı oldukça sessiz ve tenha olan köyde yiyecek birşeyler bulmakta dahi zorlandık. Sezonda ise daha kalabalık ve turislerin ziyaret ettiği bir yer.

10. Yukarı Kaleköy

Yukarı Kaleköy, Kaleköy’ün hemen üzerinde bulunuyor. Eski kale kalıntılarını görmek mümkün. Ayrıca bu bölge için Imroz Poseidon Restoran ismini vurgulamak isterim. Tepefe şahane manzaraı ve keyifli bir yer. Sezon dışı aşırı rüzgar sebebiyle kapalı ama yine de gün batımı izlemek ve fotoğraf çekmek için uğrayabilirsiniz. Yazın ise güzel bir akşam yemeği için en çok tavsiye edilen benim de önerebileceğim yerlerden biri.

 

GÖKÇEADA ULAŞIM

Kabatepe’den Gökçeada’ya her gün düzenli ferbot seferleri var. Zaman çizelgesine buradan bakabilirsiniz. Bilet ücreti araba başına 50 tl. Eğer bizim gibi bayram tatili vs. değerlendiriyorsanız sıraya çok çok erken girmeniz gerek. Biz 29 Ekim’de gideceğimiz için hem artık sezon bitti hem de sadece 3 gün tatil diye çok sıra olmayacağını düşünüp 1 saat erken gittik ama ne yazık ki sabah 9 feribotuna binmemize yetmedi. Arabayı erkenden sıraya çekip orada uyumak sanırım en mantıklı seçenekmiş:) Arabasız gitmeyi bence tercih etmeyin adayı dilediğiniz gibi gezmek için araba şart.

gökçeada feribot

GÖKÇEADA KONAKLAMA

Konaklama için adada en çok tercih edilen bölge Kaleköy, Bademli ve Yeni Bademli köyleri. Bu bölge bir nevi otel ve pansiyon üçgeni. Biz Yeni Bademli köyündeki Uysallar Köy Evi’ni tercih ettik. Ada ruhunu yaşamak için kesinlikle şömineli taş evlerde kalmanızı tavsiye ederim. Gündüz bol bol gezip, gece şömine ateşi eşliğinde dinlenmek baya keyifli.

uysallar köy evi gökçeada

 

Uysallar Köy Evi’nin sahibi Cafer Bey ile yaptığımız ve adayla ilgili yerel öneriler içeren sohbeti paylaşıyorum. Not etmeyi unutmayın 🙂

 

 

Gökçeada’da kapsamlı bir tur yapmak istiyorsanız, mutlaka görmeniz gereken diğer yerler ve tarihi Rum köyleri için Gökçeada Koyları yazımıza tıklayabilirsiniz.

Kuzey Ege’de bir diğer favorim Dikili. Muhteşem plajları hakkında bilgi edinmek için Dikili Koyları yazımıza tıklayabilirsiniz.

Gökçeada ile ilgili deneyimlerinizi aşağıda yorumlarda bizimle paylaşırsanız seviniriz. Instagram @vovidi.travel takip etmeyi, youtube @vovidi abone olmayı unutmayın.

Keyifli gezmeler:)

 

vovidi

Yaptığımız işten keyif almak ve kendimizi geliştirmek için beyaz yakalı hayata baş kaldırı olarak bir adım atmamız gerektiğine inanan, iki “Mühendis Dansçı Gezgin”iz biz:)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.